Archív pre zančku: Riešenia

Evidencia vratných obalov

S blížiacim sa koncom roka sa blíži aj povinnosť vykonať inventúru dlhodobého a nehnuteľného majetku. Vo väčšine firiem ide o neobľúbenú a hlavne zdĺhavú činnosť, ktorá zamestná množstvo ľudí, ktorí tak počas inventúry nemôžu vykonávať to, čo je ich hlavnou náplňou práce. Ale inventúra nemusí vždy byť zápas s desiatkami papierových zostáv a už vôbec nemusí trvať dlho.  Vďaka najnovšej aktualizácii je možné okrem čiarových kódov využívať aj označenie RFID tagmi. Pomocou RFID tagov inventúra prebieha ešte rýchlejšie, pretože k RFID tagu sa stačí len priblížiť na potrebnú vzdialenosť, aj keď sa nachádza za prekážkou.

Riešením je označenie majetku štítkami vhodnými pre strojové čítanie – čiarový kód, RFID tagy, a nasadenie prenosných terminálov, ktoré vedia tieto informácie čítať a triediť. Zozbierané dáta sú uložené v databáze a pristupuje sa k nim cez webový prehliadač, kde sú výsledky inventúry prehľadne zobrazené, dajú sa triediť a tlačiť aj finálne zostavy.

Softvér pre evidenciu majetku – webEMA

webEMA – databáza majetkov v počítači, editácia, filtrovanie, prehľady, tlač

Ide o intranetovú aplikáciu, ktorá je navrhnutá tak, aby bola možná spustiť v akomkoľvek internetovom prehliadači. Prístup na databázu tak môžete mať z počítača, tabletu či mobilu. Prihlasovanie jednotlivých používateľov je definované ich právami. Jednoducho tak môžete definovať, ktorá osoba môže v databáze vykonávať editáciu alebo jej povolíte iba prezeranie a tlač zostáv.

Aplikácia pre Android zariadenie

mobilná aplikácia

Druhá časť Android aplikácia EMA sa používa na fyzickú inventúru majetku v teréne, či operatívnu kontrolu majetku. Načítaním kódu lokácie, napr. na zárubni dverí, sa dostanete do časti inventúry danej lokácie. Následným čítaním kódov majetkov kontrolujete ich správne umiestnenie. Pri inventúre môžete zadať poznámku k majetku ako aj možnosť jeho vyradenia. Štandardom je používanie mobilných terminálov so zabudovanou čítačkou kódov a s operačným systémom Android.

 

Prenosné RFID čítacie zariadenie  Zebra RFD40 UHF RFID Sled

Pomocou tohto zariadenia je možné vykonávať inventúru efektívnejšie využitím technológie RFID tagov. Zariadenie slúži ako prídavný modul k mobilným terminálom Zebra TC21/26, EC50/55, kompatibilné budú aj mobilné terminály, ktoré budú prichádzať na trh. Mobilný terminál sa pripojí zacvaknutím k zariadeniu Zebra RFD40 a pomocou technológie eConnex sa zariadenia okamžite spárujú a sú pripravené na použitie. Zebra RFD40 je robustné zariadenie pripravené vydržať rôzne pracovné prostredia vďaka ochrane IP54, ale aj drobné nárazy pri bežnom používaní.

Viacej si o tomto riešení môžete prečítať tiež na našom webe Mobilné riešenia.
Nečakajte až na koniec roka. Pridajte sa k našim spokojným zákazníkom už teraz a pripravte sa vopred na tohtoročné inventúry.

Pre ďalšie informácie kontaktujte naše obchodné oddelenie obchod@bartech.sk

Pozývame Vás na bezplatný ONLINE seminár ZAPSI – monitoring výroby, ktorý sa bude konať 9.9.2021 o 9:30.

Seminár prinesie odpovede na otázky:

  • Čo je systém ZAPSI?
  • Aké moduly obsahuje systém ZAPSI?
  • Akým spôsobom získava dáta zo strojov vo výrobe?
  • Aké reporty poskytuje systém ZAPSI manažmentu?
  • ONLINE prezentácia s reálnymi dátami
  • Ukážky nasadenia riešenia u zákazníkov

V prípade záujmu sa prosím registrujte na obchod@bartech.sk

Viete s istotou povedať, ktoré stroje Vám aktuálne produkujú a ktoré sú v prestoji? Viete, ktoré sú vypnuté? A viete ako dlho? Viete aká je produktivita celej haly? Jednej smeny? Dokážete ich porovnať? Ktorá smena sa zhoršuje a od kedy? Koľko stroje spotrebujú elektrickej energie? Oplatilo by sa niektoré vypnúť? Ktorý stroj je v porovnaní elektrická energia/produktivita najvýkonnejší a ktorý by stálo za to nahradiť? Rozhodli ste sa niekedy nesprávne, pretože ste mali málo alebo žiadne informácie?

Systém ZAPSI je určený na monitorovanie výrobných strojov s možnosťou zberu strojových dát, prípadne užívateľských dát zadávaných operátorom.

ONLINE prehľad všetkých pripojených pracovísk

  • strojových dát (produkcia, prestoje, štatistika vstupov, alarmy)
  • terminálových (užívateľských) dát (zákazka, operátorom zadané dôvody prestojov, chybné kusy, evidencia opráv/údržby)

Prehľad po prihlásení

Grafické výstupy

Dáta sú získavané priamo zo stroja, vďaka čomu sú informácie získané zo stroja prezentované v reálnom čase. Nazbierané dáta je potrebné vhodným spôsobom prezentovať a pracovať s nimi, na čo slúžia grafické výstupy systému. Pomocou grafických výstupov je možné získať všeobecný prehľad produkcie, prehľad prestojov (kedy, prečo a aký typ prestoja vznikol), informácie o takte výroby, prehľad chodu jednotlivých častí stroja. Systém sa zaoberá aj spotrebou elektrickej energie, je možné získať prehľad o spotrebe z daného stroja, linky alebo celej budovy. Zapsi poskytuje aj prehľad ďalších pripojených vstupov ako napr. otáčky, teplota, tlak atď. Systém ponúka štatistické údaje ako sú: paretov diagram prestojov podľa dĺžky trvania prestoja, štatistické grafy stavu stroja, štatistické grafy prestojov, OEE(Overall Equipment Effectiveness).

Výpočet OEE

Zber užívateľských dát

Okrem informácií týkajúcich sa strojov Zapsi zbiera aj údaje o užívateľoch. Tieto dáta sú zaisťované pomocou dotykového terminálu, na ktorom je spustená užívateľská aplikácia.

  • evidencia práce na pracovisku

    Štatistické grafy prestojov

  • prihlásenie pracovníka
  • evidencia začiatku / ukončenia práce na zákazke / operácii
  • evidencia typov prestojov
  • evidencia typov chyb
  • evidencia odstávok / opráv
  • zobrazenie informácií o výrobe
  • zobrazenie výrobnej dokumentácie
  • tlač etikiet

BARTECH SLOVAKIA je oficiálnym distribútorom systému ZAPSI pre Slovenskú republiku. Pre viacej informácií kontaktujte naše obchodné oddelenie obchod@bartech.sk

Systémy pre evidenciu a zber dát s využitím  RFID prvkov sa posledné roky silno presadzujú predovšetkým  v logistických procesoch, kde zvyšujú efektivitu pri manipulácii s paletami a prepravnými boxmi.  Ale aj v procese výroby a montáže má táto technológia svoje uplatnenie napríklad pri kontrolách dodržania správneho montážneho postupu či baliaceho predpisu pre hotové výrobky.

Príkladom riešenia, kedy RFID technológia pomáha pri kontrole hotového balenia výrobkov a pri expedícii je stacionárna RFID brána. Táto je umiestnená u nášho zákazníka pred vstupom výrobkov do expedičného skladu a má 2 základné funkcie. Overuje, či sa v prepravnom boxe nachádzajú iba výrobky so zhodným Part numberom a takisto, či ich je tam správny počet. Nami vytvorená aplikácia RFID GATE je napojená priamo na výrobnú databázu zákazníka, Po spustení čítania najprv prečíta obsah prepravného boxu a na základe získaných informácií z RFID tagov dohľadá v databáze baliaci predpis určený pre daný typ výrobkov. Porovná počet kusov, a ak súhlasí s baliacim predpisom, dá pokyn pre vytlačenie baliacej etikety, ktorú operátor nalepí na box. Pokiaľ sa v prepravnom boxe zistia výrobky, ktoré tam nepatria, upozorní na to hlásením na monitore obsluhu a zablokuje tlač prepravného štítku. Aplikácia operátorovi nahlási počet zhodných i nezhodných výrobkov s uvedením ich PN a operátor musí prekontrolovať obsah boxu, Odblokovanie chybného hlásenia a tlače je možné iba po prihlásení obsluhy, aby bolo známe, kto nezhodné balenie kontroloval.

Doposiaľ boli RFID tagy zákazníkom využívané iba v časti výroby a zapisovanie tagov bolo riešené samostatným pracoviskom za výrobnou linkou. V súčasnosti pre zákazníka pripravujeme riešenia zapisovania RFID tagov priamo na výrobnej linke, ktoré by malo zvýšiť spoľahlivosť zapisovania a rozšíriť túto technológie na všetky typy vyrábaných výrobkov.

Pokiaľ aj vy uvažujete o nasadení tejto modernej technológie neváhajte nás kontaktovať.

 

 

Aplikácia MODO – Mobilné Doklady je určená na zrýchlenie skladových operácií, ako je výdaj, príjem, prevod, či inventúra za použitia 1D alebo 2D čiarových kódov. Aplikáciu je možné využívať na PDA termináloch s OS ANDROID 5.1 a vyššie spolu s prepojením na Váš ERP systém.  Čo nové prináša update aplikácie sa dozviete nižšie.

Nové rozdelenie licencií MODO

Ako vieťe, aplikáciu MODO je možné prepojiť s viacerými ERP systémami, ktorých zoznam nájdete TU. Ale vzhľadom na rozdielnu štruktúru jednotlivých ERP systémov a ich rozdielny rozsah integrácie sme sa aj my rozhodli pre rozdelenie aplikácie na dve verzie –  verziu BASIC a verziu PROVerzia BASIC naďalej ponúka všetky možnosti, na ktoré ste boli doposiaľ zvyknutí a sú integrované v naprostej väčšine spolupracujúcich ERP systémov. No v edícii PRO pribudli nové možnosti ako aj nové funkcie, ktoré si vyžadujú rozšírenú integráciu a v súčasnosti sú podporované predovšetkým ERP systémami ONIX a Amulet. Pevne veríme, že čo skoro pribudnú aj ďalšie systémy, s ktorými bude možné dole popísané funkcie plnohodnotne využívať.

Nastavenie synchronizácie

Online prenos dát

Výmena dát medzi ERP a aplikáciou MODO je u niektorých systémov, ktoré už spravili v svojom integračnom module potrebné zmeny, možná aj v online režime, ktorý zákazníkovi zrýchľuje prácu v sklade. Skladník tak po uzatvorení dokladu nemusí manuálne odosielať dáta do ERP  systému. Tie sa automaticky priebežne odosielajú na pozadí aplikácie a skladník tak môže pracovať na ďalšom doklade už s aktualizovaným počtom kusov na sklade. Prenos dát je tak ako u predchádzajúcej verzie možný cez WiFi alebo 4G sieť.

Šarže a UDI kódy

Vzhľadom na to, že do platnosti vstúpila nová vyhláška, ktorá popisuje presné označovanie tovaru zdravotníckeho charakteru cez tzv. UDI kódy, bola do aplikácie implementovaná aj táto nová funkcia. Zákazník tak získava v MoDo po nasnímaní UDI kódu informáciu o položke, ako je GTIN číslo, názov, šarža, prípadne dátum spotreby a pod. Táto funkcia je aktuálne podporovaná výhradne na PDA zariadeniach ZEBRA rady TC26 a vyššie s vybranými ERP systémami. Samotný číselník šarží a práca so šaržami je prístupná pre všetkých zákazníkov v edícii  PRO bez ohľadu na typ používaného PDA zariadenia..

Modo – tlač dokladu

Modul tlače dokladu

Aplikácia MODO poskytuje zákazníkom v edícii PRO aj možnosť tlače dokladu, ktorý bol doposiaľ vo verzii Basic za príplatok. Tlačiť môžete či už na stolnej tlačiarni etikiet v sklade alebo na priamo v teréne, na prenosnej tlačiarni, ktorú má pracovník pripevnenú na opasku. S touto funkciou dokáže skladník vytlačiť kompletný doklad, kde v hlavičke bude názov vašej spoločnosti, názov odberateľa a dátum vystavenia dokladu. Nižšie budú zobrazené jednotlivé položky, kódy a počty kusov. V päte dokladu je dostatok priestoru na podpis preberajúceho. Takto vytlačený dokument sa dá využiť ako dodací list, prípadne ako identifikátor dokladu, ktorý skladník odošle na pokladňu z terénu (dvor v stavebninách a pod.).

Rozdelenie podpory MoDo

S uvedením edície PRO sme pristúpili aj k revízii spôsobu poskytovania užívateľskej podpory. Pre zákazníkov sme pripravili možnosť vybrať si medzi dvoma variantami užívateľskej podpory, ktorá bude poskytovaná k aplikácii MODO. Prišlo tak k rozdeleniu na podporu STANDARD a ADVANCED. Zákazník  si tak môže vybrať, či chce mať prístup iba k aktuálnej verzii MODO, prípadne, či je pre neho dôležité mať aj priamy kontakt s technikom v prípade zmeny nastavení samotnej aplikácie. Bližší popis sa nachádza v tabuľke nižšie

BASIC PRO
Záruka na SW počas doby platnosti užívateľskej podpory** ÁNO ÁNO
Právo na pravidelnú aktualizáciu SW počas doby platnosti užívateľskej podpory ÁNO ÁNO
Elektronickú (mailovú) podporu s reakčnou dobou 72hod. ÁNO —–
Elektronickú (mailovú) podporu s reakčnou dobou 48hod. —- ÁNO
1x prenos licencie na iné android zariadenie ÁNO —-
Neobmedzený počet prenosov licencie na iné Android zariadenie —- ÁNO
Prístup k SW dokumentácii ÁNO ÁNO
Telefonické konzultácie Po-Pia 8:00-16:00 hod. —- ÁNO
Vzdialená podpora – vzdialené pripojenie priamo k PC, alebo Android zariadeniu —- ÁNO

** Záruka na SW sa nevzťahuje na užívateľské chyby a chyby vstupných číselníkov

V prípade, že chcete dostávať pravidelné, aktuálne informácie o našich SW a HW riešeniach, neváhajte sa zahlásiť na odber nášho newslettra. Alebo sa informujte priamo na adrese obchod@bartech.sk.

Spolupráca firmy BARTECH SLOVAKIA a firmy KROS prináša už vyše 4 rokov zákazníkom možnosť využívať pre prácu v skladoch či pre prijímanie objednávok v teréne mobilné terminály s aplikáciou MODO. Aplikácia MODO spolupracuje s oboma najpredávanejšími ERP systémami firmy Kros OMEGA a ONIX.

 

Ak sa chcete dozvedieť, kde a v čom vám môže toto riešenia uľahčiť prácu, či ako sa líši funkčnosť aplikácie MODO pri napojení na systém OMEGA či ONIX, prihláste sa na Festival informácií, ktorý pre svojich zákazníkov usporiadala práve firma KROS. V rámci tohto festivalu, ktorý prebieha celý týždeň, bude v piatok 28.5 v 13:00 prezentované riešenie MODO – zrýchlenie a spresnenie skladových operácií. Obchodný riaditeľ firmy BARTECH SLOVAKIA p. Miroslav Tománek spolu s pánom Milanom Seliakom z firmy KROS vám poskytnú všetky potrebné informácie k tomu, ako postupovať, ak by ste sa aj vy chceli stať spokojnými užívateľmi tohto riešenia.

Náš dlhodobý zákazník FAURECIA AUTOMOTIVE SLOVAKIA, pre ktorého sme robili už niekoľko zákazkových riešení, nás tentoraz oslovil s požiadavkou na zrýchlenie a spresnenie interných procesov pri vychystávaní a nakladaní prepravných vozíkov s hotovými výrobkami určenými na doručenie do závodu VW Bratislava.

Požiadavka zákazníka

Do expedičného skladu boli doposiaľ prepravné vozíky zaskladňované z výrobnej linky na miesto, ktoré si skladník sám zvolil. Následná expedícia na kamión prebiehala podľa vytlačeného Expedičného listu, na ktorom boli uvedené konkrétne čísla boxov, ktoré treba naložiť prepravcovi s dodržaním danej sekvencie. To pre expedienta znamenalo jednotlivé boxy najprv fyzicky dohľadať v rôznych zónach expedičného skladu, a až potom mohol s vozíkom začať nakladanie. Tým dochádzalo k veľkým časovým stratám a taktiež čas od času prichádzalo aj k zámenám boxov, čo malo za následok reklamácie zo strany odberateľa. Požiadavkou bolo odstrániť tieto časové straty a zabezpečiť 100% spoľahlivosť expedície.

Dodané riešenie

Skladník má teraz priamo na vozíku uchytený priemyselný tablet, ku ktorému je pripojený priemyselný skener 2D kódov s dlhým dosahom. Zakaždým, keď naskladnuje nový prepravný vozík z výrobnej linky, musí najprv zosnímať kód tohto vozíka a následne kód zóny s pozíciou, na ktorú box ukladá. Tým aplikácia získava prehlaď o rozmiestnení boxov vo všetkých skladových zónach. Pri expedícii a nakladaní na kamión prepravcu skladník najprv zosníma kód Expedičného listu. Aplikácia si na základe tohto kódu stiahne zo serveru čísla vozíkov určených k vyskladnení. Nasledovne mu zobrazí zotriedený zoznam boxov k vyskladneniu s uvedením pozície na ktorej sa jednotlivé boxy nachádzajú. Zoznam je triedený podľa  skladových zón tak, aby pohyb skladníka s vozíkom bol čo najefektívnejší. Zosnímaním kódu boxu sa potvrdzuje súhlas čísla boxu s Expedičným listom a jeho naloženie na kamión.

Zavedením takéhoto riešenia sa výrazne skrátil čas expedície prepravných boxov. Zároveň sa zamedzilo expedícii nesprávneho prepravného boxu smerom k odberateľovi. Možno aj vám môžeme pomôcť ušetriť čas a peniaze. Kontaktujte nás na obchod@bartech.sk

Aplikáciu TMS na evidenciu foriem a náradia sme v minulom roku nasadili aj u zákazníka NEMAK. Vedúci oddelenia p. Dekýš opísal dôvody pre zavedenie ako aj svoje prvé skúsenosti s touto aplikáciou pre ich firemný časopis. S ich súhlasom zverejňujeme výňatky z tohto článku aj na našich webových stránkach.

Zavedenie nového systému pre evidenciu náradia TMS (Tools management system)

Určite všetci vnímame, ako sa s novými produktami mení a rozširuje naše portfólio náradia. lnovácie a nové normy prinášajú zmeny nielen v zložitejších tvaroch jadier, ale tiež v ich počte či typoch. Toto sa potom prenáša aj do náradia.
Dnes sú hlavy valcov zložitejšie a náročnejšie. Tieto zmeny je tiež možné vidieť v nových kokilách a jadrovníkoch, ktorých názvoslovie nás vie občas potrápiť’, pretože je iné, ako sme boli naučení. V minulosti sme mali produkty jednoduchšie, 3-4 kokily a štyri typy jadier. Teraz sú produkty náročnejšie a okrem toho, z dôvodu objemu výroby, je. aj náradia podstatne viac. To so sebou prináša aj viac evidencie a inej agendy, sprevádzajúcej náradie počas jeho životnosti. Evidencia náradia nepredstavuje len zoznam, kde si zapíšeme náradie a typ. Je to celá postupnosť’ kontrol, sledovanie vyrobených kusov a ostatné dôležité informácie o náradí. Doposiaľ’ sme náradie evidovali v excelovskej tabul’ke, ktorá bola s rôznymi vzorcami poprepájaná, či už s NORIS-om alebo aj našou inou evidenciou.  Ale Excel má svoje limity, na ktoré sme prišli pri internom audite. Toto bol jeden z dôvodov, prečo sme začali hl’adať systém, v ktorom vieme náradie evidovať’, spravovať’ a sledovať’.

V roku 2019 u nás inštalovala firma BARTECH SLOVAKIA systém LOGIS V2, ktorá poskytuje komplexné riešenia, prispôsobené konkrétnym podmienkam a požiadavkám zákazníka v oblasti snímania čiarového, QR a RFID kódu. Samozrejmosťou je mobilný zber dát. Obrátili sme sa na nich s požiadavkou vytvorenia systému na evidenciu náradia. Firma mala už vyvinutý systém pre evidenciu náradia s obchodným názvom Tools management system – TMS. Tento systém majú úspešne zavedený vo viacerých firmách. Veľa systémových a praktických riešení mali vychytaných, či už na základe skúseností alebo aj požiadaviek zákazníkov. Mali tiež dostatok skúseností, aby nám pomohli odladiť’ a upraviť’ systém vzhľadom na naše požiadavky.

Z pôvodného TMS ostal základný strom dát a všetko ostatné sa teda upravovalo podľa našich požiadaviek, aby upravená verzia bola vhodná pre naše systémy a procesy. Najprv si predstavme, čo to vlastne je a na akom princípe pracuje. Základným prvkom programu, z ktorého čerpá, je SQL databáza prepojená s vybranými dátami  z nášho NORISu, nad ktorou beží intranetová aplikácia, prostredníctvom ktorej je možné uložené a nazbierané dáta prehliadať a spravovať’. Veľkou výhodou tohto riešenia je možnosť’ pracovať’ s týmto systémom na ktoromkoľvek PC či tablete vo firemnej sieti, ktoré má internetový prehliadač a prístup k serveru s dátami. A to navyše bez ohl’adu na to, aký operačný systém má dané zariadenie (Windows, Android, iOS). Zber a zapisovanie dát do databázy maže prebiehať priamo v intranetovej aplikácii, ale tiež sa využíva možnosť’ odosielania dát prostredníctvom prenosných PDA terminálov pripojených do WiFi siete, ktoré majú operátori vo výrobe stále pri sebe. Program TMS nám teda ponúka možnosť’ evidencie a sledovania pohybu náradia. Okrem základnej evidencie je v programe možnost’ nastavovat’ aj intervaly pre pravidelné kontroly, v našom prípade PVI a GOM merania. Taktiež môžeme sledovať’ životnosť’, ale aj čistenie a údržbu náradia. TMS je „živý” software a je na nás, kam až budeme chcieť zájsť.

Z výberu možností označenia náradia sme na základe testov a vhodnosti pre naše náročné prostredie zvolili Datamatrix kód vyrazený na kovovej doštičke, ktorý postupne budete môcť’ vidieť na náradí. Pretože systém TMS ponúka veľa možností a samozrejme  sa nedá riešiť všetko naraz, vybrali sme si čiastkové ciele, ktoré sme si v úvode definovali. V súčasnosti od novembra pracujeme v novom prostredí evidencie TMS a prebiehajú posledné dolaďovanie pred ostrou prevádzkou. Medzi naše ďalšie cele a možnosti, ktoré ponúka TMS sú možnosť’ evidencie čistenia náradia – hlavne jadrovníkov, či plán zrušiť’ na jadrovníkoch čítačky, s ktorými máme často problém. Ale taktiež medzi odvážnejšie plány patrí zrušenie kariet náradia a nahradiť’ ich online systémom, kde bude karta náradia vždy aktuálna. Taktiež je možné využiť’ TMS aj k evidencii miesta, kde je náradie uložené podobne ako je to teraz v CSM – Care shop manažmente. TMS systém patrí medzi Smart nástroje riadenia evidencie náradia moderných firiem, kde NEMAK určite patrí.

Zavádzanie nového systému nikdy nie je jednoduché a spája sa s kompiláciami a problémami, ale vieme že na konci snaženia bude systém, ktorý nám bude pomáhať’ spraviť’ našu evidenciu jednoduchšou, prehľadnejšou a vždy aktuálnou.

Tomáš DEKÝŠ

V poslednom období sa kladie veľký dôraz na kvalitné označenie komponentov, či hotových výrobkov, najmä v automotive, zdravotníctve a elektrotechnickom priemysle.  Dôležitým faktorom však zostáva, aby proces označenia nebol časovo pre obsluhu zdĺhavý a teda aj ekonomicky náročný. Ako je možné takúto situáciu vyriešiť?

PRINT PORTÁL

Riešenie je pomerne jednoduché. Využívať pre tlačové úlohy aplikáciu BarTender a najmä jej rozšírené možnosti pre správu a automatizáciu tlače. V nasledujúcom texte vám priblížime prvé 2 možnosti, ako uľahčiť operátorom na pracovnej linke tlač etikiet a tým správne označenie výrobkov.
Prvou z nich je  možnosť využitia modulu PRINT STATION. V aplikácii BarTender si vytvoríte základnú predlohu etikety, kde vyplníte polia, ktoré sa nebudú meniť. Alebo, a to už od verzie Starter, môžete daný súbor napojiť aj na základné databázy ako excel či *.csv., čím proces doplnenia informácií do etikety ešte viacej zautomatizujete.  Následne túto predlohu uložíte do modulu PRINT STATION a nazvete si ho napr. podľa názvu produktu, ku ktorému prislúcha. Operátorovi spustíte na výrobnej linke len PRINT STATION, kde vidí náhľady preddefinovaných etikiet. Po výbere etikety sa mu zobrazia polia, ktoré sa dopĺňajú na výzvu, ako napr. počet balení na palete a pod. Po doplnení polí operátor potvrdí tlač a následne sa mu na sieťovej tlačiarni vytlačí etiketa.

Náš tip: Pre zrýchlenie a zefektívnenie celého procesu, či  úsporu miesta na linke odporúčame využiť odolný, priemyselný tablet, ktorý sa dá pohodlne umiestniť nad výrobnú linku. Jeho inštalácia je rýchla a zaberá výrazne menej miesta ako priemyselné PC. Pozrite ukážku na našom YouTube kanále.

WEB PORTÁL

Druhou možnosťou je využitie tzv. WEB PORTÁLU, kde sú etikety uložené podobným spôsobom ako pri module Print station. V tomto prípade však nie je nutné, aby bola fyzicky aplikácia Bartender nainštalovaná na každom zariadení. Pre pohodlnú prácu Vám stačí sieťové pripojenie. Prostredníctvom webového prehliadača sa pripojíte na WEB PORTÁL, kde si následne vyberiete etiketu a zadáte tlač na ktorejkoľvek tlačiarni v sieti. Ide teda o jednoduché riešenie, kedy nemusíte inštalovať aplikáciu BarTender na každé zariadenie samostatne. Vhodne nastavenými pravidlami zabezpečenia získavate aj plnú kontrolu nad tým, že operátor má prístup výhradne k podkladom pre tlač, ktoré sú určené pre jeho výrobnú pozíciu a nedokáže tak nedopatrením tlačiť či meniť obsah iných etikiet.

Aplikácia BarTender predovšetkým vo vyšších verziách Automation a Enterprise ponúka, okrem vyššie spomínaných, veľa ďalších možností ako centralizovať správu štítkov a automatizovať ich tlač V neposlednom rade vám pri správnej implementácii ušetrí veľa času a nákladov spojených s tlačovými úlohami nie len pri tlačení štítkov.

Zaujalo Vás niektoré z riešení?

Neváhajte sa obrátiť na náš obchodný tím, ktorý Vám pomôže pri výbere vhodnej verzie BarTender a tiež pri návrhu samotného riešenia tlače priamo u Vás. Na ďalšie možnosti ako spravovať tlačové úlohy z aplikácie BarTender sa určite zameriame aj v ďalších článkoch.