Tracking the movement of returnable packaging.
Výrobný proces môžeme chápať ako komplex činností, ktoré musia na seba nadväzovať s cieľom minimalizovať náklady. Pod nákladmi sa častokrát spomínajú ceny vstupných surovín, energií, práce, technológií atď, ale nemalé finančné prostriedky sú ukryté aj v operáciách, ktoré priamo súvisia so zabez- pečením plynulého chodu výrobnej linky. Ako príklad môžeme spomenúť reverznú logistiku vratných obalov.
What is complicated about it?
Ako vratný obal v procese výroby môže byť definovaná paleta, plastová prepravka či úplne špeciálny obal.Všetky tieto slúžia na dopravu komponentov potrebných pre výrobu. V mnohých prípadoch sa bavíme o niekoľkých dodávateľoch, pričom každý používa svoje vlastné baliace jednotky vytvorené podľa jeho výrobku a jeho baliaceho predpisu. Po spotrebovaní takýchto vstupných komponentov pri kompletizácii finálneho výrobku je nutné takéto obaly vrátiť dodávateľovi. Každému jeho vlastné a zabalené tak, ako je to zmluvne požadované. U našich zákazníkov sa stretávame s tým, že práve pri príprave prepravy smerom k dodávateľovi vznikajú problémy s nesprávnym vyskladnením, zámenou prepraviek, odoslaním nekompletného balenia. Ak sa aj takéto operácie zaznamenávajú, častokrát je to v papierovej forme, kedy operátori zaznamenávajú vytvorenie palety s prepravkami pre konkrétneho odberateľa ručným zapisovaním do predpripravených formulárov v tlačenej forme čo výrazne znižuje spoľahlivosť takéhoto záznamu. Navyše tieto operácie je nutné s oneskorením prepisovať do nadriadeného ERP systému. Do hry vstupuje tak ďalší ľudský faktor – omyl pri prepise. Manažér logistiky zodpovedný za objednávanie prepravy tak dostáva nepresné informácie a ešte aj neskoro, koľkokrát vtedy, keď už máme nesprávne expedované vratné obaly od zákazníka naspäť.
We have a solution for you
Odpoveďou na vyššie spomínané stavy je SW riešenie RETURN CHECK. Tento nástroj eviduje KTO, KEDY a akú PREPRAVNÚ JEDNOTKU vytvoril. Zároveň systém v reálnom čase kontroluje dodržiavanie baliaceho postupu (koľko kusov, aký typ prepravky, na akú paletu …vkladáme). Všetky dáta sú okamžite k dispozícii pracovníkom logistiky, ktorí rozhodujú aký typ prepravy zvoliť. Každá prepravná jednotka je presne identifikovateľná. K tomuto účelu je možné využiť základné označenie 1D/2D kódom vytlačeným na etikete. Čoraz viac sa však v tejto oblasti presadzuje využívanie bezkontaktnej RFID technológie. Práve tento spôsob označovania vratných obalov nachádza veľkú odozvu u zákazníkov, nakoľko sa bavíme o jednorazovom označovaní takýchto obalov. Zároveň je možné zaznamenávať pohyb takto označených boxov / paliet cez expedičné brány automaticky – bez zásahu obsluhy vysokozdvižného vozíka a podobne.
Technológia RFID identifikácie sa stáva štandardom nielen v AUTOMOTIVE segmente. Ruka v ruke s postupným rozširovaním RFID označovania sa znižuje finančná náročnosť, ktorá bola v minulosti častokrát prekážkou zavádzania tejto technológie. Návratnosť tak dostáva úplne nové pravidlá.